World Surf Kayak Championships 2017

(Finished)


When add to your calendar

20th of October 2017 to the 28th of October 2017 at 02:00 PM - Last date for registration is the 5th of October 2017

Description

Full details for the event is on the event website


News

Sunday 22nd of October 21 Oct 2017 @ 19:39

Tomorrow (Sunday 22nd) will be the first day of the action at World Surf Kayak Championships. The competition will start at 8am at East Strand. We will see ALL the competitors competing across two sites at East Strand. The event will be on all day so come along and watch the action and meet surf kayakers from all around the world.

The event will be on all day so come along and watch the action and meet surf kayakers from all around the world.

First Day Tomorrow!

We are anticipating big waves and strong wind so we will see the competitors working hard to win their heats which will be fun to watch. The best in the world are in Portrush so come and see them perform.

Come and support the competitors and enjoy the action.



Terms and Conditions of Entry

The event will be run to World Surf Kayak Association rules. These can be found at www.wska.org and include boat specification, judging criteria, age categories etc.

All boats must have flotation bag or full foam, and end-tapes. WSKA Approved flotation devices and helmets must be worn during competition time.

The requirements for approval for both helmets and PFD’s are on the WSKA site.

Competitors are expected to make decisions on the day suited to their abilities and surf conditions, and with safety, of themselves and others in mind.

You must be a member of a National Governing Body for your area. By entering the competition you are confirming that you are a member of your governing body and as a result hold third party public liability insurance. The organisers will ask to see membership card at registration.

The organisers will take reasonable measures to run the event or move the competition if there are no waves at East Strand. There are options within a two-hour drive of Portrush and if required the competition will move. If there are no waves within this distance the timetable will be amended and heats may be run at shorter times and reps may be removed. If there are no waves and the competition cannot be run the organisers expect all competitors to understand that nothing can be done about this. There is significant infrastructure and man-power being put in place and as a result, there will be no refunds made to competitors for entry fees if competitors do not turn up or if the event is modified due to no waves.

The individual entries are for TWO classes until August when we will open the entries for competitors to register for a third and fourth category if there is space.


Payment Details

Registration for this competition has now passed.

Classes



The competition is limited to 150 individual competitors ,currently there are 130 competitors.
Individuals are limited to 4 classes.

Junior HP

Finished

Terms and Conditions
view
  • You must be 18 or younger on the 31st of December 2017. Not 19 during this year.
hide
Position Name
1 CRUJEIRAS BELLO, Hodei
2 DAVIES, Jack
3 O BRIEN, Jamie
4 LYNCH, Meabh
5 LAZARESCU, Emil
5 LAMONT, Andrew
7 HODGSON, sam
7 SIDDELL, Caylan
7 ROSSITER, Nathan
10 CLEGG, Sam
10 JACKSON, Lloyd
10 GAMBLE, Megan
13 LAPLAUD, Nathaniel
13 LAZARESCU, Sofia
15 BEZARD, Victor
15 ANDERSON, Matti

Junior IC

Finished

Terms and Conditions
view
  • You must be 18 or younger on the 31st of December 2017. Not 19 during this year.
hide
Position Name
1 O BRIEN, Jamie
2 CRUJEIRAS BELLO, Hodei
3 DAVIES, Jack
4 ROSSITER, Nathan
5 SIDDELL, Caylan
5 JACKSON, Lloyd
7 LYNCH, Meabh
7 CLEGG, Sam
7 LAMONT, Andrew
10 O'DRISCOLL, Robbie
10 LAZARESCU, Emil
10 ANDERSON, Matti
13 LAPLAUD, Nathaniel
13 GAMBLE, Megan

Ladies HP

Finished

Terms and Conditions
view
  • You must be female to enter
hide
Position Name
1 TOLOSA INDA, Ainhoa
2 BORDAGARAY MARTIJA, Irati
3 ROGERSON, teresa
4 MCQUEEN JONES, Lucy
5 GARMENDIA, Olatz
5 EGAN, Brigitte
7 LYNCH, Meabh
7 IBARBURU ALTUNA, Enara
9 WALL, rachel
9 GREEN , Tamsin
9 LAZARESCU, Sofia
9 HENRY, Kelly
13 BATEMAN, Frances
13 VALLANCE, Kimberley
13 GRIFFIN, Aisling
13 BARNARD, Re
17 FISHLEIGH, Emma
17 GAMBLE, Megan
17 BIRK, maja
20 HENNESSY, sheelagh
20 HOLMSTED, Maja Andrea

Ladies IC

Finished

Terms and Conditions
view
  • You must be female to enter
hide
Position Name
1 GREEN , Tamsin
2 IBARBURU ALTUNA, Enara
3 GARMENDIA, Olatz
4 GRIFFIN, Aisling
5 LYNCH, Meabh
5 FISHLEIGH, Emma
7 HENNESSY, sheelagh
7 SPITTAL, Meg
7 EGAN, Brigitte
10 TOLOSA INDA, Ainhoa
10 VALLANCE, Kimberley
10 BARNARD, Re
13 HOLMSTED, Maja Andrea
13 BIRK, maja
15 BATEMAN, Frances

Masters HP

Finished

Terms and Conditions
view

A Master is defined as a person 40 years of age or older on January 1st of the competition year and 50 years of age or younger on December 31st on the competition year (not 51 in that year or a grand master)

hide
Position Name
1 BASON, Darren
2 ETXEBERRIA, Edu
3 ROBERTSON, Paul
4 TETZSCHNER, David
5 MORGADE, hernan
5 ARKISON, Ewen
7 WOOLWARD, Marc
7 WINTER, Jim
9 MARTINEZ BERNAL, oskar
9 COYNE, Anthony
9 MERRIFIELD, David
9 MUNCER, Darcy
13 EGAN, Sean
13 MCGLINCHEY, Stuart
13 ROSS, john
13 ARENAZA, oskar
17 BLANKHOLM, Bo
17 REEVES , jason
17 PIÑEIRO, Jose
17 GARCIA BOUZAMAYOR, jose manuel
21 RICHARDSON, John
21 MATTOCK , Steve
21 ROGERSON, teresa
24 SHAW, George
24 MADDOCK, Robert
24 MCCONNOCHIE, Mac
27 QUINN, Edward Gerry

Masters IC

Finished

Terms and Conditions
view

A Master is defined as a person 40 years of age or older on January 1st of the competition year and 50 years of age or younger on December 31st on the competition year (not 51 in that year or a grand master)

hide
Position Name
1 BASON, Darren
2 ETXEBERRIA, Edu
3 ROBERTSON, Paul
4 ARKISON, Ewen
5 MARTINEZ BERNAL, oskar
5 ARENAZA, oskar
7 EGAN, Sean
7 MUNCER, Darcy
7 MERRIFIELD, David
10 COYNE, Anthony
10 ROSS, john
10 MCGLINCHEY, Stuart
13 JONES, Huw
13 TETZSCHNER, David
15 RICHARDSON, John
15 O BRIEN, Alan
DNF MADDOCK, Robert

Open HP

Finished

Position Name
1 ARROUAYS, Pablo
2 ETXEBERRIA, Odei
3 OLANO, Xabi
4 MARTIN, Gorka
5 PETHERICK, Dylan
5 EADES, Nathan
7 THIERENS, Liam
7 MARTINEZ FRANCESCA, EZEQUIEL
9 CRUJEIRAS BELLO, Hodei
9 MCDYRE, Kieran
9 BASON, Darren
9 ROBERTSON, Paul
13 BARKER, Jack
13 WATSON, Philip
13 ANSEDES ANCA, Victor
13 LAMONT, Mathew
17 SCOTT, Glen
17 IGGLEDEN, Tom
17 URUBURU MOYUA, OIER
17 THOMAS, Tim
17 GROSSMAN, Jim
17 MIGUEL, Alberto
17 GREEN, Dan
17 BARRY, Michael
25 ARENAZA, oskar
25 OLIVERAS, Adrián
25 OLESEN, Tue
25 DEL RIO LANDALUCE, RUBEN ENRIQUE
25 BLENKINSOP, Peter
25 BOYD, Zackary
25 SIDDELL, Caylan
25 SHIMMIN, Daniel
33 JOHNSON , Rowan
33 YOUNG, Richard
33 PRIDDIS, David
33 PIÑEIRO, Jose
33 MCCLELLAND, Andy
33 DOFFE, Benjamin
39 MORGADE, hernan
39 BRAMBLE, Paul
39 GARCIA BOUZAMAYOR, jose manuel
39 CARRETO, Txema
39 HOFF, Mathew
39 WOOLWARD, Marc
39 HALLIDAY, Eoin
39 MCLOUGHLIN, Donie
47 O'DRISCOLL, Conor
47 BENSCH, Chris
47 TILSTED, Jesper
47 DAVIDSSON, Leif
47 MCBRIDE , Jonny
47 MORRIS, Ted
47 CREGEEN-WATSON, Richard
47 GAMBLE, Jamie
55 MCCONNOCHIE, Mac
55 DORGAN, Alan
55 ROSS, john
55 WALSH, Darragh
55 BURGESS-BUXTON, Oliver
55 PEARCE, Denzil
DNF COOPER, Doug
DNF MADDOCK, Robert

Open IC

Finished

Position Name
1 BASON, Darren
2 THOMAS, Tim
3 ETXEBERRIA, Odei
4 BOYD, Zackary
5 WATSON, Philip
5 MCDYRE, Kieran
7 OLANO, Xabi
7 GROSSMAN, Jim
9 BRAMBLE, Paul
9 URUBURU MOYUA, OIER
9 CRUJEIRAS BELLO, Hodei
9 MCCLELLAND, Andy
13 BARKER, Jack
13 THIERENS, Liam
15 BENSCH, Chris
15 MARTIN, Gorka
15 BLENKINSOP, Peter
15 BARRY, Michael
15 WALSH, Darragh
15 GREEN, Dan
15 MIGUEL, Alberto
22 COLLINS, jordan
22 MERRIFIELD, David
22 SHIMMIN, Daniel
22 LAMONT, Mathew
22 GAMBLE, Jamie
22 BURGESS-BUXTON, Oliver
28 NIKUTOWSKI, Wanja
28 JOHNSON , Rowan
28 IGGLEDEN, Tom
28 SHERRINGTON, Ian
28 SIDDELL, Caylan
33 O'DRISCOLL, Conor
33 TILSTED, Jesper
33 YOUNG, Jock
33 ROSS, john
33 PRIDDIS, David
38 ARENAZA, oskar
38 CRANDALL, Dan
38 PEARCE, Denzil
38 CREGEEN-WATSON, Richard
38 OLESEN, Tue
DNF MADDOCK, Robert

Grand Masters HP (HP Surf Kayak)

Finished

Terms and Conditions
view

A Grand Master is defined as a person 50 years of age or older on January 1st of the competition year and not a Master.”

hide
Position Name
1 OLIVERAS, Adrián
2 CARRETO, Txema
3 YOUNG, Richard
4 INGLIS, John
5 DEL RIO LANDALUCE, RUBEN ENRIQUE
5 MORRIS, Ted
7 BAILEY, Andy
7 ADCOCK, Gary
7 ABANDO, LUIS ALBERTO
10 HOLGATE, Peter
10 GROSSMAN, Jim
10 SHERRINGTON, Ian
13 O'DONNELL, James
13 MCCONNOCHIE, Mac
15 DAVIDSSON, Leif
15 LAMONT, Alwyn
DNF JUDSON, Dennis
DNF MCDYRE, Denis
DNF NIMMO, peter

Grand Masters IC (IC Surf Kayak)

Finished

Terms and Conditions
view

A Grand Master is defined as a person 50 years of age or older on January 1st of the competition year and not a Master.”

hide
Position Name
1 GROSSMAN, Jim
2 ADCOCK, Gary
3 ABANDO, LUIS ALBERTO
4 CRANDALL, Dan
5 YOUNG, Jock
5 SHERRINGTON, Ian
7 O'DONNELL, James
7 LAMONT, Alwyn
9 O'DRISCOLL, Jerry
DNF MCDYRE, Denis

TEAM Junior, Long Boat

Finished

Terms and Conditions
view

Must be 18 or younger on 31st of December 2017

hide
Position Name
NRE Basque Country Team
  • Olatz Garmendia Enparantza
  • Hodei Crujeiras Bello (Reserve)
NRE England
  • Nathan Rossiter
  • Jack Davies (Reserve)
NRE Ireland
  • Nathan Laplaud
  • Robbie O'Driscoll (Reserve)
  • Jamie O'Brien (Reserve)
NRE Team Denmark
  • Matti Anderson
NRE Ulster
  • Emil Lazarescu
  • Megan Gamble (Reserve)
  • Andrew Lamont (Reserve)
NRE US WEST
  • Saba Grossman
  • Buey Grossman (Reserve)
NRE Wales
  • Lloyd Jackson
  • sam hodgson (Reserve)

TEAM Junior, Short Boat

Finished

Terms and Conditions
view

Must be 18 or younger on 31st of December 2017

hide
Position Name
NRE Basque Country Team
  • Hodei Crujeiras Bello
  • Olatz Garmendia Enparantza (Reserve)
NRE England
  • Jack Davies
  • Nathan Rossiter (Reserve)
NRE Ireland
  • Jamie O'Brien
  • Nathan Laplaud (Reserve)
  • Robbie O'Driscoll (Reserve)
NRE Scotland
  • Sam Clegg
NRE Ulster
  • Sofia Lazarescu
  • Andrew Lamont (Reserve)
NRE US WEST
  • Buey Grossman
NRE Wales
  • Sam hodgson
  • Lloyd jackson (Reserve)

TEAM Masters, Long Boat

Finished

Terms and Conditions
view
  • Must be 40 or older on the 1st of January 2017
hide
Position Name
NRE Basque Country Team
  • Oskar Arenaza Hidalgo
  • Luis Abando Urizar (Reserve)
  • Edu Etxeberria royo (Reserve)
NRE England
  • Gary Adcock
  • Darcy Muncer (Reserve)
  • Robert Maddock (Reserve)
NRE Ireland
  • Anthony Coyne
  • Sean Egan (Reserve)
  • Alan O'Brien (Reserve)
NRE Jersey/Isle of Man
  • John Richardson
  • Keith De La Haye (Reserve)
NRE Scotland
  • JOCK YOUNG
  • IAN SHERRINGTON (Reserve)
  • JOHN ROSS (Reserve)
NRE Team Denmark
  • David Tetzschner
NRE Ulster
  • James O' Donnell
  • Alwyn Lamont (Reserve)
NRE US WEST
  • Dan Crandall
NRE Wales
  • Huw Jones
  • Ewen Arkison (Reserve)

TEAM Masters, Short Boat

Finished

Terms and Conditions
view
  • Must be 40 or older on the 1st of January 2017
hide
Position Name
NRE Basque Country Team
  • Txema Carreto Amantegui
  • Oskar Martinez Bernal (Reserve)
  • Edu Etxeberria Royo (Reserve)
NRE England
  • Marc Woolward
  • Jim Winter (Reserve)
  • Gary Adcock (Reserve)
NRE Ireland
  • Sean Egan
  • Anthony Coyne (Reserve)
  • Richard Greaves (Reserve)
NRE Jersey/Isle of Man
  • Stuart McGlinchey
  • Gerry Quinn (Reserve)
NRE Scotland
  • JOHN INGLES
  • RICHARD YOUNG (Reserve)
  • IAN SHERRINGTON (Reserve)
NRE Team Denmark
  • Bo Oppermann Blankholm
NRE Ulster
  • Dennis Mc Dyre
  • James O' Donnell (Reserve)
NRE US WEST
  • Jim Grossman
NRE Wales
  • Paul Robertson
  • Ewen Arkison (Reserve)

TEAM Men, Long Boat

Finished

Position Name
NRE Basque Country Team
  • Edu Etxeberria Royo
  • Xabi Olano Olarra
  • Odei Etxeberria Delgado
  • Gorka Martin Ortiz de Urbina
  • Oier Uruburu Moyoq (Reserve)
  • Hodei Crujeiras Bello (Reserve)
NRE England
  • Philip Watson
  • Jack Barker
  • Jack Davies
  • Denzil Pearce
  • David Merrifield (Reserve)
  • Peter Blenkinsop (Reserve)
NRE Ireland
  • Mike Barry
  • Darragh Walsh
  • Kieran McDyre
  • Jordan Collins
  • Rowan Johnson (Reserve)
  • Conor O'Driscoll (Reserve)
NRE Jersey/Isle of Man
  • David Priddis
  • John Richardson
  • Richard Cregeen-Watson
  • Daniel Shimmin
  • Keith De La Haye (Reserve)
NRE Scotland
  • IAN SHERRINGTON
  • JOHN ROSS
  • JOCK YOUNG
  • JOHN INGLIS
  • SAM CLEGG (Reserve)
  • LAWRENCE MULLER (Reserve)
NRE Team Denmark
  • Wanja Nikutowski
  • Jesper Tilsted
  • Tue Olesen
NRE Ulster
  • Mathew Lamont
  • Andy Mc Clelland
  • James O' Donnell
  • Jamie Gamble
  • Emil Lazarescu (Reserve)
NRE US WEST
  • Zack Boyd
  • Jim Grossman
  • Dan Crandall
  • Chris Bensch
  • Mat Hoff (Reserve)
NRE Wales
  • Tim Thomas
  • paul Robertson
  • tom Iggledan
  • Paul Bramble
  • Nathan Eades (Reserve)
  • Huw Jones (Reserve)

TEAM Men, Short Boat

Finished

Position Name
NRE Basque Country Team
  • Edu Etxeberria Royo
  • Xabi Olano Olarra
  • Gorka Martin Ortiz de Urbina
  • Odei Etxeberria Delgado
  • Oier Uruburu Moyoq (Reserve)
  • Hodei Crujeiras Bello (Reserve)
NRE England
  • Philip Watson
  • Glen Scott
  • Jack Barker
  • Peter Blenkinsop
  • Dylan Petherick (Reserve)
  • Marc Woolward (Reserve)
NRE Ireland
  • Mike Barry
  • Kieran McDyre
  • Darragh Walsh
  • Rowan Johnson
  • Donie McGloughlin (Reserve)
  • Alan Dorgan (Reserve)
NRE Jersey/Isle of Man
  • David Priddis
  • Stuart McGlinchey
  • Richard Cregeen-Watson
  • Daniel Shimmin
  • Gerry Quinn (Reserve)
  • George Shaw (Reserve)
NRE Scotland
  • LAWRENCE MULLER
  • JOHN ROSS
  • RICHARD YOUNG
  • JOHN INGLIS
  • SAM CLEGG (Reserve)
  • IAN SHERRINGTON (Reserve)
NRE Team Denmark
  • Wanja Nikutowski
  • Jesper Tilsted
  • Tue Olesen
NRE Ulster
  • Andy Mc Clelland
  • Jonny Mc Bride
  • Jamie Gamble
  • Mathew Lamont
  • Eoin Halliday (Reserve)
  • Dennis Mc Dyre (Reserve)
NRE US WEST
  • Mat Hoff
  • Zack Boyd
  • Ben Doffe
  • Chris Bensch
NRE Wales
  • tim tomas
  • Paul Robertson
  • Tom Iggledan
  • paul Bramble
  • Nathan Eades (Reserve)
  • Ewen Arkison (Reserve)

TEAM Overall

Finished

Position Name
1 Basque Country Team
2 England
3 Wales
4 Ireland
5 Ulster
6 US WEST
7 Scotland
8 Team Denmark
9 Jersey/Isle of Man

TEAM Women, Long Boat

Finished

Terms and Conditions
view
  • You must be Female to enter
hide
Position Name
NRE Basque Country Team
  • Olatz Garmendia enparantza
  • Ainhoa Tolosa Inda
  • Enara Ibarburu Altuna (Reserve)
  • Irati Bordagarai Martija (Reserve)
NRE England
  • Tamsin Green
  • Emma Fishleigh
  • Lucy McQueen Jones (Reserve)
NRE Ireland
  • Aisling Griffin
  • Brigitte Egan
  • Sheelagh Hennessy (Reserve)
NRE Jersey/Isle of Man
  • Kimberley Vallance
NRE Scotland
  • MEG SPITTAL
NRE Team Denmark
  • Maja Andrea Holmsted
  • Maja Birk
NRE Ulster
  • Megan Gamble
  • Meabh Lynch
  • Sofia Lazarescu (Reserve)
NRE US WEST
  • Kelly Marie Henry
  • Treesa Rogerson
NRE Wales
  • Rachel Wall
  • Rhiannon Barnard
  • Fran Bateman (Reserve)

TEAM Women, Short Boat

Finished

Terms and Conditions
view
  • You must be Female to enter
hide
Position Name
NRE Basque Country Team
  • Enara Ibarburu Altuna
  • Olatz Garmendia Enparantza
  • Irati Bordagarai Martija (Reserve)
  • Ainhoa Tolosa Inda (Reserve)
NRE England
  • Lucy McQueen Jones
  • Tamsin Green
  • Emma Fishleigh (Reserve)
NRE Ireland
  • Aisling Griffin
  • Brigitte Egan
  • Sheelagh Hennessy (Reserve)
NRE Jersey/Isle of Man
  • Kimberley Vallance
NRE Scotland
  • MEG SPITTAL
NRE Team Denmark
  • Maja Birk
  • Maja Andrea Holmsted
NRE Ulster
  • Meabh Lynch
  • Megan Gamble
  • Sofia Lazarescu (Reserve)
NRE US WEST
  • Kellly Marie Henry
  • Treesa Rogerson
NRE Wales
  • Rachel Wall
  • Rhiannon Barnard
  • Fran Bateman (Reserve)